Obok prezentujemy przydatne w nauce polskiego materiały dydaktyczne dla nauczycieli dostępne na polskim rynku>>>>>
Lekcje języka polskiego jako obcego prowadzone w Szkole Podstawowej nr 58 w Warszawie, ul. Mieszka I nr 7:
Zajęcia z języka polskiego dla uchodźców z Czeczenii odbywały się w czterech grupach w okresie od lutego 2012r. do końca grudnia 2012r. Na lekcje dodatkowe mogli uczęszczać uczniowie klas 0 – 3 SP, 4-6 SP oraz Gimnazjum. Dla każdej z grup przeznaczono jedną godzinę zajęć tygodniowo.
Nauczyciele przygotowujący zajęcia starali się je dostosować do aktualnych potrzeb uczniów.
W przypadku młodszych grup większość czasu poświęcono na pomoc dzieciom, które uczęszczają do polskiej szkoły dopiero od września 2011r. Zajęcia miały na celu wyrównanie poziomu w grupach. Uczniowie, którzy kontynuują naukę w naszej szkole, zdobywali nowe wiadomości i utrwalali już poznane.
Lekcje dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej oraz gimnazjum miały głównie charakter ćwiczeń praktycznych. Uczestnicy poszerzali zasób słownictwa i doskonalili wypowiedzi ustne na różne tematy, przede wszystkim związane z życiem codziennym.
Nauczyciele zwracali uwagę na poprawność wypowiedzi. Część lekcji poświęcono także na doskonalenie różnych form wypowiedzi pisemnych, takich jak: opis, opowiadanie, charakterystyka. Uczniowie poznawali i utrwalali wiadomości z zakresu gramatyki języka polskiego.
Na zajęcia uczęszczali uczniowie z klas I-III, jak również uczniowie z klasy IV-VI. Lekcje głównie obejmowały zagadnienia edukacyjne dotyczące:
- poznanie historii, tradycji i zwyczajów polskich,
- znajomości zasad bezpiecznego poruszania się po drodze do i ze szkoły,
- prawa i obowiązki ucznia w polskiej szkole,
- agresja i trudności adaptacyjne z jakimi borykają się uczniowie w środowisku szkolnym,
- jak radzić sobie z trudnościami adaptacyjnymi,
- umiejętności korzystania z rozkładu jazdy transportem,
- nauka polskiego alfabetu,
- liczę i przeliczam polskie pieniądze,
- doskonalenie techniki czytania,
- doskonalenie techniki czytania ze zrozumieniem,
- doskonalenie techniki pisania,
- doskonalenie pisania ze zrozumieniem,
- przygotowanie do testu sześcioklasistów na zakończenie edukacji w sz. podst.
- Przygotowanie do testu trzecioklasistów.
Frekwencja na lekcjach wynosiła –śr.91,7%, średnio uczęszczało 21 uczniów. Uczniowie na lekcje przychodzili chętnie, aktywnie brali udział w zajęciach. Szczególnie lubili lekcje podczas, których pracowali na programach komputerowych np. „ Klik” oraz z wykorzystaniem tablicy multimedialnej.
Anna Milewska
*******************
Lekcje języka polskiego jako obcego prowadzone w Zespole Szkół w Coniewie:
Lekcje nauki języka polskiego jako obcego odbywały się przeważnie raz w tygodniu i trwały godzinę. W zajęciach uczestniczyli uchodźcy z klasy czwartej szkoły podstawowej. Wśród podejmowanych działań edukacyjnych przeważały ćwiczenia poszerzające zasób polskiego słownictwa, a także nauka pisania i czytania.
Celem nauczyciela było przede wszystkim ułatwienie uczniom funkcjonowania w grupie rówieśniczej poprzez zminimalizowanie bariery językowej a także przyswajania wiedzy z poszczególnych przedmiotów. Szkoła nie oferuje uczniom obcokrajowcom tego typu zajęć, dlatego też te realizowane w ramach projektu „Nauka języka – podstawa integracji” są szczególnie pożądane. Aktywność uczniów daje się zauważyć podczas nauki przez wspólną zabawę, dlatego też wskazane są wszelkie pomoce dydaktyczne takie jak przybory szkolne, filmy i książki, najlepiej dwujęzyczne, integrujące uchodźców z dziećmi polskimi.
Zasadne jest też zwiększenie liczby godzin języka polskiego, zwłaszcza obecnie, ponieważ w ostatnim czasie przybyło uczniów , którzy są w Polsce bardzo krótko i mają poważne problemy z funkcjonowaniem w szkole ze względu na zupełną nieznajomość języka. Uczniowie, którzy dotychczas uczęszczają na zajęcia regularnie stają się bardziej kontaktowi, łatwiej przyswajają wiedzę i chętniej pracują na lekcjach.
Anna Zawadzka
Zajęcia są prowadzone w ramach realizacji projektu Fundacji Obywatelska Perspektywa „Nauka języka – podstawa integracji”. Projekt jest współfinansowany przez Europejski Fundusz na rzecz Uchodźców oraz Budżet Państwa.