Imigranci/ sąsiedzi / my

Internetowa Telewizja Edukacyjna

 

Cel: Wsparcie dydaktyczne nauczycieli, atrakcyjne w formie zapoznanie się z kwestiami związanymi z cudzoziemcami, różnorodnością kulturową, religijną, problemami związanymi z integracją więcej>>>

 

Poznajemy Polskę

Animowany komiks dla dzieci cudzoziemskich:

Poznajemy Polskę

Cudzoziemcy w Polsce - informacje medialne

Polecamy wybór tekstów, jakie ukazują się w polskich mediach, związane z działaniem ośrodków dla uchodźców i przebywających w nich cudzoziemcami jak i cudzoziemcami próbującymi ułożyć sobie na nowo życie w polskim społeczeństwie. Problemy, nadzieje, wyzwania, lektura do refleksji dla wszystkich zainteresowanych zagadnieniem wielokulturowości w Polsce. 

czytaj>>>>>

Patronat Medialny

Projekt Między nami sąsiadami - działania na rzecz integracji imigrantów jest objęty patornatem medialnym

 

Polska Agencja Prasowa

 

Donatorzy

Europejski Fundusz na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich i budżet państwa

 

 

Odpowiedzialność za publikowane treści spoczywa wyłącznie na autorach tekstów. Komisja Europejska nie ponosi żadnej odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji

Strona główna Fundacji

Linin i Targówek

Projekty » Nauka języka - podstawa integracji » Szkolenia dla cudzoziemców w ośrodkach » Linin i Targówek

 • <small>Wieś Linin fot. wikipedia.pl</small>
  Wieś Linin fot. wikipedia.pl

TŁO:

Linin - wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Góra Kalwaria.

POLECAMY>>>>: Bunt w ośrodku w Lininie (maj 2010 rok)

 

Targówek (Warszawa) - dzielnica Warszawy położona na prawym brzegu Wisły. Targówek zajmuje tereny o powierzchni 2437 ha, czyli ok. 5 procent powierzchni Warszawy. Wyróżnić można podział na 2 części: mieszkaniową (Bródno, Targówek Mieszkaniowy i Zacisze) oraz przemysłową (Targówek Fabryczny). Około 30% powierzchni dzielnicy zajmują tereny zielone, m.in. Lasek Bródnowski, Park Bródnowski i Park Wiecha oraz liczne ogródki działkowe we wschodniej części dzielnicy.

 

POLECAMY>>>> Nasi nowi sąsiedzi: przed wojną uciekli na Targówek (20.04.2012)

 

SZKOLENIA:

W szkoleniach dla cudzoziemców wzięły udział również dzieci, uczniowie, którzy mieli rozpocząć naukę 01.09.2012 r. Szkolenia były prowadzone w języku rosyjskim.

 

Program szkolenia:

 1. Procedura uchodźcza
 2. życie w ośrodku
 3. prawa i obowiązki uchodźców
 4. dodatkowe zajęcia dla dzieci
 5. funkcjonowanie polskiej szkoły
 6. obowiązek szkolny
 7. kalendarium szkolne
 8. oczekiwania wobec uczniów
 9. obowiązki uczniów
 10. zajęcia dodatkowe dla uczniów cudzoziemskich
 11. lekcje polskiego jako obcego, zajęcia wyrównawcze

 

Spotkanie w ośrodku dla cudzoziemców w Lininie – 30.08.2012 r., Targówek 31.08.2012 r.

 

osoby prowadzące: Suleymanova Larisa, Satsita Khumainova

 

OPIS:

W obu ośrodkach szkolenia przebiegały według tego samego schematu. W szkoleniu wzięły udział osoby, które między czerwcem a sierpniem 2012 przyjechały do Polski. Dzieci po raz pierwszy zostały zapisane do polskiej szkoły. Wszystkie uczestniczki to kobiety. Uczestniczki poprosiły o powtórzenie wszystkich etapów procedury ubiegania się o ochronę w Polsce. Wszystkie uczestniczki były na początkowym etapie procedury, żadna nie otrzymała jeszcze decyzji.

 

Duże zainteresowanie skierowane było na działanie polskiej szkoły oraz służby zdrowia w Polsce. Omówione zostały problemy takie jak zakup podręczników, zeszytów i innych przyborów szkolnych – wszystkie te przedmioty finansuje ośrodek. Przedstawione zostały wymagania polskich szkół, ze szczególnym uwzględnieniem głównego problemu (dla większości polskich szkół) jakim jest frekwencja.

 

Większość dzieci z ośrodka w Lininie została zapisana do Zespołu Szkół w Coniewie (zespół składa się ze szkoły podstawowej oraz z gimnazjum). Wszystkie dzieci z ośrodka na Targówku zostały zapisane do Szkoły Podstawowej nr 58, ul. Mieszka I nr 7 lub do gimnazjum nr 141 przy ul. Trockiej 4. Problem frekwencji szczególnie dotkliwy jest w szkole w Coniewie. Uczniowie dojeżdżają do szkoły szkolnym nowoprzybyłe dzieci Możliwość zdobycia butów sportowych dla dzieci (szczególnie chłopców).