POLECAMY: Między nami sąsiadami

Materiały informacyjno-edukacyjne zgromadzone w portalu informacyjnym pt. Między nami sąsiadamiw latach 2013-2015. 

Europejski Funduszuna rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich i budżet państwa 

POLECAMY: Imigranci/ sąsiedzi / my

MATERIAŁY EDUKACYJNE POŚWIECONE CUDZOZIEMCOM

Internetowa Telewizja Edukacyjna, realizowana w ramach projektu pt. "Moda na wielokulturowość".

Europejski Fundusz na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich i budżet państwa.  

 

Strona główna

Kobieta, życie, wolność - życie codzienne i zaangażowanie społeczne kurdyjskich kobiet w Kurdystanie i diasporze

co słychać » Kobieta, życie, wolność - życie codzienne i zaangażowanie społeczne kurdyjskich kobiet w Kurdystanie i diasporze

Wystawa Jin, jiyan, azadî /Kobieta, życie, wolność - życie codzienne i zaangażowanie społeczne kurdyjskich kobiet w Kurdystanie i diasporze prezentowana w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha jest krakowską odsłoną wystawy przygotowanej w 2021 roku w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie w ramach międzynarodowego projektu badawczego Aktywizm i jego moralne i kulturowe podstawy: alternatywne obywatelstwo i rola kobiet w Kurdystanie i diasporze (ALCITfem) realizowanego z Funduszy Norweskich i Narodowego Centrum Nauki przez instytucje polskie i norweskie (Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Oslo, Fafo - Instytut Badań Pracy i Społecznych (Oslo) oraz Muzeum Azji i Pacyfiku).

 

18.10, godz. 18.00, Spotkanie z kurdyjskim fotografikiem Ebrahimem Alipoorem i prezentacja jego albumu fotograficznego Pir Shalyar/Muzeum Etnograficzne w Krakowie.

Ebrahim Alipoor jest mieszkającym w Kurdystanie irańskim fotografem i podróżnikiem. Podczas spotkania zaprezentuje swój album fotograficzny poświęcony kurdyjskim derwiszom a także opowie o swoich podróżach o Iranie i Azji. Album Pir Shalyar został wydany pod patronatem Muzeum Azji i Pacyfiku i Pracownii Studiów Kurdyjskich UJ.

 

19.10, godz. 18.00, Anioły z Sindżaru, pokaz filmu dokumentalnego w reżyserii Hanny Polak. Po filmie dyskusja z udziałem reżyserki/ Muzeum Manggha

Anioły z Sindżaru nominowanej do Oscara i Emmy Hanny Polak to przejmujące wołanie o sprawiedliwość. Demaskacja straszliwej zbrodni przeciwko ludzkości: to horror zapomnianego ludobójstwa i ludzi, którym odmawia się wszelkich praw, ale także świadectwo ich nadziei, siły i odwagi. Pracownia Studiów Kurdyjskich UJ była patronem filmu przez długich sześć lat jego powstawania. Wspólnie z twórcami filmu wzięliśmy udział w realizacji panelu o ludobójstwie Jezydów, który miał miejsce na zakończenie Konferencji o Ludobójstwie (2018) organizowanej w 70 rocznicę powstania Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Konferencja organizowana była przez Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Pedagogiczny, a jej fragment - spotkanie z Jezydami, ofiarami ludobójstwa 2014 roku - trafił do filmu Anioły Sindżaru.

Hanna Polak, dokumentalistka, reżyser i producent filmowy. W 2005 otrzymała nominację do Oscara za film Dzieci z Leningradzkiego w kategorii najlepszy dokument krótkometrażowy, oraz nominacje do nagrody Emmy w dwóch kategoriach – za najlepszy dokument oraz za montaż (Outstanding Individual Achievement in a Craft: Editing). Film został również nagrodzony przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Filmu Dokumentalnego (IDA)[5] i otrzymał nagrodę publiczności na festiwalu Watch Dogs. Praca nad filmem Anioły z Sindżaru trwała ponad sześć lat i była efektem wielu, często bardzo niebezpiecznych wysiłków reżyserki. Film Anioły z Sindżaru został niedawno nominowany do Nagrody Orły.

 

Organizatorzy:

  • Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
  • Kurdistan Photolibrary
  • Pracownia Studiów Kurdyjskich Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach projektu ALCITfem,
  • Muzeum Etnograficzne w Krakowie

 

Projekt ALCITfem jest finansowany ze środków Funduszy Norweskich oraz Narodowego Centrum Nauki. Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie jest jednym z partnerów projektu.

 

Partner projektu: Fundacja Obywatelska Perspektywa

 Norway grants