Newsletter

Imigranci/ sąsiedzi / my

Internetowa Telewizja Edukacyjna

 

Cel: Wsparcie dydaktyczne nauczycieli, atrakcyjne w formie zapoznanie się z kwestiami związanymi z cudzoziemcami, różnorodnością kulturową, religijną, problemami związanymi z integracją więcej>>>

 

Poznajemy Polskę

Animowany komiks dla dzieci cudzoziemskich:

Poznajemy Polskę

Cudzoziemcy w Polsce - informacje medialne

Polecamy wybór tekstów, jakie ukazują się w polskich mediach, związane z działaniem ośrodków dla uchodźców i przebywających w nich cudzoziemcami jak i cudzoziemcami próbującymi ułożyć sobie na nowo życie w polskim społeczeństwie. Problemy, nadzieje, wyzwania, lektura do refleksji dla wszystkich zainteresowanych zagadnieniem wielokulturowości w Polsce. 

czytaj>>>>>

Patronat Medialny

Projekt Między nami sąsiadami - działania na rzecz integracji imigrantów jest objęty patornatem medialnym

 

Polska Agencja Prasowa

 

Donatorzy

Europejski Fundusz na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich i budżet państwa

 

 

Odpowiedzialność za publikowane treści spoczywa wyłącznie na autorach tekstów. Komisja Europejska nie ponosi żadnej odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji

Strona główna Fundacji

Być migrantką w Polsce - debata

aktualności » Być migrantką w Polsce - debata

- Co Ty robisz w Polsce? – spytał Lubę w sklepie stojący obok niej w kolejce mężczyzna. Zanim zdążyła przemyśleć odpowiedź, inny mężczyzna z kolejki szybko zripostował: – Dokładnie to samo co Ty w Anglii, trochę szacunku.

 

Czy my Polacy jesteśmy świadomi co to znaczy być migrantem/ką w Polsce? Ile migrantek pracuje w naszym kraju i jak wygląda ich życie? Na ile nasze doświadczenia migracyjne wpłynęły na nasze postrzeganie cudzoziemców w Polsce i wrażliwość na ich problemy? Jakimi jesteśmy pracodawcami? Co zrobić, aby migrantki nie były postrzegane jako tania siła robocza?

 

Odpowiedzi na te i inne pytania poszukamy wspólnie podczas debaty, która odbędzie się 19 marca 2015 r. (czwartek) w siedzibie Gazety Wyborczej przy ul. Czerskiej 8/10 w Warszawie (wejście od ul. Czerniakowskiej) o godz. 18.30.

 

Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

 

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Zrinka Bralo, pochodząca z Bośni brytyjska aktywistka działająca na rzecz migrantów i migrantek, szefowa brytyjskiej organizacji Migrant and Refugee Communities Forum.

 

O sytuacji migrantek w Polsce i o tym w jaki sposób można skutecznie wspierać tę grupę dyskutować także będą: Patrycja Dołowy, Myroslava Keryk, Magdalena Sweklej, Marta Siciarek oraz Oyungerel Tangad. Komentarz do dyskusji wygłosi Aleksandra Chrzanowska oraz Marta Kindler. Debatę poprowadzi Jacek Hołub, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 

Po debacie odbędzie się premiera belgijskiego filmu dokumentalnego „This is my home now” w reżyserii Saddie Choua (trailer dostępny jest pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=DEbzJZH_h3c) prezentującego historie trzech migrantek: Anny z Rosji, Dil ze Sri Lanki i Sophie z Tunezji dla których Europa stała się drugim domem. Film pozwala nam wejrzeć w życie tych kobiet, które, podobnie jak wiele innych kobiet migrujących, wzbogacają przyjmujące je społeczności i łamią stereotypy często związane z postrzeganiem migrantów.

 

W czasie wydarzenia zapewniamy tłumaczenie polsko-angielskie i angielsko-polskie.

 

Debata oraz pokaz filmu to wydarzenie inaugurujące kampanię społeczną Instytutu Spraw Publicznych pod hasłem „Zobacz Niewidzialne”. Celem planowanej kampanii społecznej jest zwrócenie uwagi polskiej opinii publicznej na sytuację migrantek w Polsce, które w szczególny sposób narażone są na dyskryminację zarówno na rynku pracy, jak i w sferze kulturowej oraz społecznej.

 

Partnerem medialnym wydarzenia jest Gazeta Wyborcza.