Imigranci/ sąsiedzi / my

Internetowa Telewizja Edukacyjna

 

Cel: Wsparcie dydaktyczne nauczycieli, atrakcyjne w formie zapoznanie się z kwestiami związanymi z cudzoziemcami, różnorodnością kulturową, religijną, problemami związanymi z integracją więcej>>>

 

Poznajemy Polskę

Animowany komiks dla dzieci cudzoziemskich:

Poznajemy Polskę

Cudzoziemcy w Polsce - informacje medialne

Polecamy wybór tekstów, jakie ukazują się w polskich mediach, związane z działaniem ośrodków dla uchodźców i przebywających w nich cudzoziemcami jak i cudzoziemcami próbującymi ułożyć sobie na nowo życie w polskim społeczeństwie. Problemy, nadzieje, wyzwania, lektura do refleksji dla wszystkich zainteresowanych zagadnieniem wielokulturowości w Polsce. 

czytaj>>>>>

Patronat Medialny

Projekt Między nami sąsiadami - działania na rzecz integracji imigrantów jest objęty patornatem medialnym

 

Polska Agencja Prasowa

 

Donatorzy

Europejski Fundusz na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich i budżet państwa

 

 

Odpowiedzialność za publikowane treści spoczywa wyłącznie na autorach tekstów. Komisja Europejska nie ponosi żadnej odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji

Strona główna Fundacji

O kurdyjskiej tożsamości i kulturze

telewizja » O kurdyjskiej tożsamości i kulturze

O kurdyjskiej tożsamości i kulturze

 • dr Joanna Bocheńska


 • Kim są Kurdowie?


 • Gdzie żyją Kurdowie?


 • Religa – Kurdowie między Biblią i Koranem


 • Kultura
 •  

   ------------------------------------

    Ekspert: dr Joanna Bocheńska - pracuje w Zakładzie Iranistyki Instytutu Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest współzałożycielem powstałej w 2008 roku Pracowni Studiów Kurdyjskich ZI IO UJ. Tłumacz z języka kurdyjskiego i rosyjskiego, fotograf i publicysta. W latach 1997-2002 studiowała filologię rosyjską w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ, kilka lat uczestniczyła również w warsztatach fotograficznych prowadzonych przez prof. Zbigniewa Łagockiego przy krakowskiej ASP. W 2002-2003 roku dzięki grantowi Fundacji Sorrosa odbyła staż w Moskiewskiej Szkole Filmowej (WGIK) w pracowni filmu dokumentalnego W. A. Mana. W 2004 podjęła studia doktoranckie na Uniwersytecie Jagiellońskim poświęcone kurdyjskiej tożsamości i literaturze uzyskując stypendium z Funduszu K. Estreichera a następnie grant promotorski MNiSZW na realizację pracy doktorskiej (2007-2008).

   

  Organizowała szereg przedsięwzięć kulturalnych takich jak Polsko-Kurdyjskie Forum Studenckie (we współpracy z Anną Kędzierską i Krzysztofem Lalikiem, Uniwersytet Jagielloński, 2004), Shevbuherk – wieczory z kulturą kurdyjską (Kurdysjkie Centrum Informacji i Dokumentacji 2005/2006), Dni Islamu (Fundacja Znak, Krakowski Klub Dialogu, Kurdyjskie Centrum Informacji i Dokumentacji, 2007), Kurdowie pomiędzy Turcją, PKK i Unią Europejską – panel z udziałem kurdyjskich aktywistów z Europy i Turcji (Fundacja Znak, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Inicjatywa Kurdyjska w Szwecji, TEVKURD, 2008), międzynarodowe seminarium Kurdystan irański (Uniwersytet Jagielloński, 2009) z udziałem kurdyjskich badaczy z Uniwersytetu Exeter i Uniwersytetu w Getyndze, oraz kurdyjskich aktywistów ze Szwecji. Pomagała w organizacji wyprawy do Kurdystanu polskim dziennikarzom i studentom.

  ------------------------------------

   

  KURDYSTAN - BAZA WIEDZY

   

  GALERIE FOTOGRAFII: