Newsletter

Imigranci/ sąsiedzi / my

Internetowa Telewizja Edukacyjna

 

Cel: Wsparcie dydaktyczne nauczycieli, atrakcyjne w formie zapoznanie się z kwestiami związanymi z cudzoziemcami, różnorodnością kulturową, religijną, problemami związanymi z integracją więcej>>>

 

Poznajemy Polskę

Animowany komiks dla dzieci cudzoziemskich:

Poznajemy Polskę

Cudzoziemcy w Polsce - informacje medialne

Polecamy wybór tekstów, jakie ukazują się w polskich mediach, związane z działaniem ośrodków dla uchodźców i przebywających w nich cudzoziemcami jak i cudzoziemcami próbującymi ułożyć sobie na nowo życie w polskim społeczeństwie. Problemy, nadzieje, wyzwania, lektura do refleksji dla wszystkich zainteresowanych zagadnieniem wielokulturowości w Polsce. 

czytaj>>>>>

Patronat Medialny

Projekt Między nami sąsiadami - działania na rzecz integracji imigrantów jest objęty patornatem medialnym

 

Polska Agencja Prasowa

 

Donatorzy

Europejski Fundusz na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich i budżet państwa

 

 

Odpowiedzialność za publikowane treści spoczywa wyłącznie na autorach tekstów. Komisja Europejska nie ponosi żadnej odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych informacji

Strona główna Fundacji

aktualności

 • MEN powołał konsultantkę ds. dzieci cudzoziemskich

  Marina Hulia została konsultantem MEN ds. integracji i pracy z dziećmi cudzoziemskimi w polskiej szkole. ma opracować materiały szkoleniowe i informacyjne dotyczące przyjęcia do szkoły i pracy dydaktycznej z dziećmi cudzoziemskimi. Przygotuje też i przeprowadzi spotkania informacyjno-szkoleniowe dla dyrektorów szkół, nauczycieli, uczniów, rodziców i społeczności lokalnych.

  dodano 8.10.2015

 • Od redakcji

  Szanowni Państwo. W dniu 30 czerwca 2015 kończymy realizację projektu pt. Między nami sąsiadami - działania na rzecz integracji imigrantów" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich i budżetu państwa. Nasz portal informacyjny pt. "Między nami sąsiadami" był częścią tego projektu. Jednak mimo zakończenia działań nie zamierzamy zaprzestać prowadzenia portalu. Będziemy nadal starać się gromadzić i przekazywać Państwu informacje i materiały związane z integracją imigrantów z polskim społeczeństwem.

  Zapraszam do śledzenia naszego portalu na stronie: www.obywatelska.org.pl

   

  Sylwia Gajownik

  Fundacja Obywatelska Perspektywa

   

  dodano 30.06.2015

 • Kraków – miasto wielu kultur czy miasto otwarte?

  Polecamy wywiad z Andrzejem Kuligiem, Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej, na temat polityki miasta wobec migrantów przeprowadzony przez Info-Migrator Kraków.

  dodano 27.06.2015

 • Standardy mówienia i pisania o migrantach w mediach

  Dziennikarzom na pewno łatwiej zaprosić do studia polityka czy urzędnika, nawet gdy ten nie bardzo wie, o czym mówi. Ale gdy temat dotyczy sytuacji migrantów i migrantek, nie powinno zabraknąć ich komentarza - opinia Joanny Klimowicz z Gazety Wyborczej w Białymstoku.

  dodano 24.06.2015

 • Rewizja planu wdrażania „Polityki migracyjnej Polski”

  22 maja br. międzyresortowy Zespół do Spraw Migracji przyjął sprawozdanie z realizacji zadań zaplanowanych na 2014 r. Nadal nie podjęto wystarczających działań w obszarze integracji, model repatriacji powinien zostać poddany korekcie, w dalszym ciągu pracy wymaga system rejestracji pobytu i pracy cudzoziemców oraz statystyki migracyjne, zwłaszcza w kontekście zniesienia obowiązku meldunkowego.

  dodano 22.06.2015

 • Zobacz Niewidzialne

  Czy my Polacy jesteśmy świadomi co to znaczy być migrantem, w szczególności kobietą migrantką w Polsce? Ile kobiet migrantek pracuje w Polsce i jak wygląda ich życie?

  dodano 20.06.2015 

 • Tu mieszkamy. Obcokrajowcy w Polsce

  W "Dużym Formacie" Gazety Wyborczej ukazał się fotoreportaż pt. "Tu mieszkamy. Obcokrajowcy w Polsce". Mieszkający od kilku lub kilkunastu lat w Polsce obcokrajowcy opiwiadają o sobie i o tym dlaczego zdecydowali się osiedlić w Polsce.

  dodano 19.06.2015

 • Sąsiedztwo wielokulturowe, segregacja mieszkaniowa...

  Instytut Spraw Publicznych oraz Ambasada Królestwa Niderlandów zaprasza na seminarium pt. Sąsiedztwo wielokulturowe, segregacja mieszkaniowa a integracja migrantów. Doświadczenia Holandii i Polski, ktore odbędzie się w Ambasadzie Królestwa Niderlandów, ul. Kawalerii 10 w Warszawie, 25 czerwca 2015 roku w godz. 10:00-13:30.

  dodano 19.06.2015

 • konkurs_literacki.jpg

  Konkurs literacki: Kierunek Polska

  Instytut Spraw Publicznych zaprasza migrantki mieszkające w Polsce do udziału w konkursie literackim. Jesteś cudzoziemką? Mieszkasz w Polsce? Jeśli tak, do 21 czerwca możesz wziąć udział w konkursie literackim "Kierunek: Polska" i podzielić się swoją historią. Na autorki najciekawszych tekstów czekają nagrody oraz miejsce w książce z konkursowymi utworami.

  dodano 16.06.2015

 • Migracja i integracja – wyzwanie dla Europy

  Instytut Spraw Publicznych zaprasza na konferencję pt. "Migracja i integracja – wyzwanie dla Europy. Doświadczenia Polski i Austrii", która odbędzie się w piątek 12 czerwca 2015 roku w Warszawie.

  dodano 8.06.2015 

 • Migranci to inwestycja

  Migracja może mieć pozytywny wpływ na zmniejszenie ubytku demograficznego i utrzymanie liczby osób w wieku produkcyjnym na stabilnym poziomie – pisze "Rzeczpospolita".

  dodano 08.06.2015

 • Seminarium: Wielokulturowość we współczesnej szkole

  Do 15 czerwca 2015 można zgłaszać się na bezpłatne seminarium pt. Wielokulturowość we współczesnej szkole", organizowanym przez Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli "WOM" w Częstochowie. Organizatorzy zapraszają zainteresowanych nauczycieli i nauczycielki oraz uczniów i uczennice gimnazjów.

  dodano 5.06.2015

 • afryka.png

  Jak Polacy postrzegają Afrykę i jej mieszkańców?

  Jak Polacy postrzegają Afrykę i jej mieszkańców? Czy zaakceptują imigrantów z Afryki? Jakie skojarzenia towarzyszą słowom Afryka i Afrykanin? Czy słowo „Murzyn” jest obraźliwe?

  dodano 3.06.2015

 • dzien_roznorodnosci.png

  Warszawski Dzień Różnorodności

  Jesteście ciekawi, jak żyją inni ludzie? Chcecie poznać i zrozumieć różne style życia, poglądy i zwyczaje? Dowiedzieć się, co podoba się cudzoziemcom/kom w Warszawie, a z jakimi trudnościami spotykają się starsze osoby? Przyjdźcie na Warszawski Dzień Różnorodności! Pokażmy, że mimo różnic w wyglądzie, wieku, wyznaniu, orientacji seksualnej czy pochodzeniu – łączą nas podobne pragnienia i wartości!

  dodano 19.05.2015

 • Standardy mówienia i pisania o migrantach w mediach

  Prezentujemy Państwu zestaw kilku najważniejszych wskazówek i postulatów wobec środowiska medialnego w Polsce, będący wynikiem pracy dziennikarzy i dziennikarek, przedstawicieli i przdstawicielek różnych społeczności migranckich mieszkających w Polsce.

  dodano 13.05.2015